pl cz en de

Ciekawostki o Górach Stołowych

01 marzec 2017

Czy wiecie, że Góry Stołowe, u podnóża których leży ośrodek Pod Skałką występowały w superprodukcjach amerykańskich? Były to np. takie filmy jak:

Opowieści z Narnii – Lew, czarownica i stara szafa

Opowieści z Narnii – Książę Kaspian

W Lwie, czarownicy i starej szafie widoczna jest także charakterystyczna rzeźba Gór Stołowych oraz labirynt skalny. Zachwycił się bowiem tymi widokami – a szczególnie labiryntem Błędnych Skał - reżyser ,,Narnii" Andrew Adamson. Kazał dokładnie sfotografować te miejsca, a następnie na tej podstawie odtworzyć ich wygląd w studiu filmowym w Nowej Zelandii, gdzie powstała znaczna część zdjęć, także plenerowych. W pierwszej zekranizowanej części siedmioksiągu powieściowego ,,Opowieści z Narnii" prawdziwe ujęcia Gór Stołowych widoczne są tylko dwukrotnie, reszta to dzieło scenografów w studiu. Ale reżyser Andrew Adamson – ten sam, który wcześniej był współscenarzystą i współreżyserem kultowego ,,Shreka" – postanowił powrócić w polskie Sudety raz jeszcze.

W ,,Księciu Kaspianie" Góry Stołowe z lasami, a także szczelinami skalnymi, labiryntami i pojedynczymi skałkami o oryginalnych kształtach widoczne są chociażby w długiej scenie snu Łucji. Nasi bohaterowie – Łucja, Zuzanna, Edmund i Piotr – podróżują z karłem Zuchonem po bajkowej krainie Narnii, która dostała się najpierw w ręce złej Białej Czarownicy, a teraz króla Miraza. Podczas snu Łucji wydaje się, że spotyka Lwa Aslana, dawnego prawowitego władcę mitycznej Narnii. W blasku słońca przebijającego się między drzewami Łucja przechodzi przez las, a po drodze rozstępują się przed nią brzozy. Scena ta powstała na polanie, tuż przy wylocie labiryntu skalnego.

Kalendarz

« March 2024 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Popularne wpisy

Cookies settings